Ruth Smith (f. Vágur, Suduroy 1913, d. sst. 1958)
Udsigt, Nes. Sign. Ruth Smith 51. Blyant og akvarel på papir. Lysmål 27×34.
Proveniens: Hidrører direkte fra kunstnerens familie.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Talrige små syrepletter. Huller efter tegnestifter. Mindre revne pa ca. 2 cm. i øverste venstre hjørne.
926471 |