Ruth Smith (f. Vágur, Suduroy 1913, d. sst. 1958)
Portræt, antageligvis selvportræt. Sign. Ruth Smith 43. Blyant på papir. Bladstørrelse 27×19.
Proveniens: Hidrører direkte fra kunstnerens familie.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Mindre folder i papir. Huller efter tegnestifter. Fugtskjolder.
911372 |