2425/​7511

C. A. Kølle (f. Strandby 1827, d. København 1872)

Portræt af Philip Weilbach (1834–1900). Sign. C. A. Kølle den 8. marts 1862. Bly på papir. 29×19. Uindrammet.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Venskabsportrætter fra Rom”, 2016, kat. nr. 29, omtalt s. 50, ill. s. 49.

Proveniens: Circolo Scandinavo / Skandinavisk Forening i Rom (Inv. nr. A II 10).

Claus Anton Kølle begyndte sit kunstneriske virke i lære som dekorationsmaler. Han blev efterfølgende optaget på Det Kongelige Danske Kunstakademi, hvor han fortsatte dine dekorationsstudier. Under sin tid på Kunstakademiet i København, forsøgte han sig midlertidigt også med både figurmaleriet og landskabsmaleriet. Han udstillede flere portræt- og figurmalerier, men landskabsmaleriet endte med at blive hans foretrukne motiv. Det viste sig at være det rigtige valg, og i 1860 blev han for sit arbejde belønnet med et rejsestipendium fra Kunstakademiet på to år.

Kølle rejste afsted allerede samme år, som han fik stipendiet, og størstedelen af de to år tilbragte han i Rom og omegn. I nærværende portræt har Kølle portrætteret den danske kunsthistoriker Philip Weilbach. Weilbach kom til Rom i 1860, og arbejdede under sine to år i byen som sekretær for Skandinavisk Forening, hvor han med al sandsynlighed har truffet C. A. Kølle, som opholdt sig i Rom i samme år.

Fra 1883 og frem til sin død arbejdede Weilbach som bibliotekar og sekretær på Kunstakademiet i København. Sideløbende indsamlede Weilbach omfattende materiale om danske kunstnere, som mundede ud i Weilbachs Arkiv, og som senere blev grundlaget for det danske kunstnerleksikon, der i dag stadig er opkaldt efter ham, også kendt som Weilbachs Kunstnerleksikon.

Papiret er gulnet en smule. Misfarvning i øverste venstre hjørne. Rester fra gulnet fernis.

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag