1510/15
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Parti fra en å med siv og skov. Sign. monogram H.A.B. Olie på lærred. 25×33.
Behov for let overfladerensning. Mindre afskalning nederst mod højre på lærred.
Ældre malerier og møbler, 2. marts 2015
Vurdering
Hammerslag