2449/788
Brita Svefors (, Sverige)
Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik. Geometrisk dekor i lyserøde og grå nuancer. Sign. S. Udført hos Axeco, 2. halvdel af 20. årh. L. 278. B. 192.
Almindelig brugs- og alderspatina. Frynser med slitage og mindre smuds.
Vurdering