1738/1630
Syv illuminationslamper, drejet, glatte og med fletagtig dekoration i farverne mangan, grønt, ravfarvet og tre klare. Danmark, England m.m. 19. årh. H. 7–10 cm. (7)
Proveniens: Birgit og Bent Wolstrups samling.
Fremstår med alders- og brugsslitage, en med “skæl” inklusioner.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag
33 bud