1549/521
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 55”. Arbejdsbord med stel af børstet stål. Top af ask. Udført og stemplet hos E. Kold Christensen. H. 68. L. 180. B. 90.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Top desuden med enkelte mindre finerskader og enkelt mindre varmemærke. Plade med let svaj, ca 3–4mm.
Moderne kunst og design, 1. december 2015
Vurdering
Hammerslag