Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)
“Don Quijote der hjemføres af Bonden, hans Nabo, efter at han er blevet gjennempryglet af Muldæseldriveren paa hans første Udflugt”. Sign. på blændrammen W. Marstrand 1844. Olie på lærred monteret på lærred. 35×60.
Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 20. maj 2013