2440/​100

Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den britiske feltmarskal Bernard Law Montgomery (1887–1976) under et besøg i Det Hvide Hus i efteråret 1946. Bagside med samtidigt nyhedstelegram (dateret 12. september 1946), pålimet avisnotits, påstemplede datoer for offentliggørelse (13. maj 1957, 14. juni 1964) samt håndskrevne layoutanvisninger. Desuden rester af pålimet ark (nederst). Dobbeltglas. Lysmål 24×19. Rammemål 34×29.

Montgomery, herhjemme kendt som 'Danmarks befrier', blev efter sit triumftog gennem København den 12. maj 1945 modtaget af kong Christian X på Amalienborg, i hvilken forbindelse han tildeltes Elefantordenen. Ude i verden berømmes han ikke mindst for sine kampe mod den tyske general Erwin Rommels (1891–1944) ørkentropper i perioden 1942–1943, herunder den definitive sejr, som han sikrede sig i Tunesien i maj 1943. Winston Churchill sagde om Montgomery, at han i kamp var 'uovervindelig og i sejren utålelig'.

Dette er et originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi fra 1946, som fremstår med bølget overflade (øverste del), overfladekrakeleringer samt hjørneknæk. Nyhedstelegram på bagsiden stærkt gulnet.

I Lyngby
Vur­dering

2.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?