2119/699
Hugo Liisberg, tilskrevet (f. København 1896, d. Hillerød 1958)
Lågkrukke af stentøj modelleret med horisontelle riller i relief, låg med en krebs. Dekoreret med turkisblå glasur. Udført hos Saxbo, 1931–1937. Ej signeret. H. inkl. låg 10. Diam. 13,5.
Almindelig stand, herunder ridser og mærker. Et mindre afslag på lågs inderside.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud