2004/237
Et sæt på 11 dækketallerkener af sølv med glat, profileret fane. Cohr 20. årh. Samt tallerken i næsten identisk design. Sv. Toxværd, København 1949. Vægt i alt 5382 g. Diam. 28 cm. (11+1)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Et tallerken spejl med to nåle-formet indtryk. Toxværd tallerken underside med gravering.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag