2416/​265

Jue offerkop af patineret bronze samt japansk tripod røgelseskar af patineret bronze, i siderne ringhanke med elefanthoveder, lågknop i form af liggende shishi, støbt med design i relief. 19.-20. årh. H. 10,5 og 19. (2)

Røgelseskar med mindre hul samt to reparerede ben. Offerkop mangler stivere på kanten. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024

Vur­dering

1.500–2.500 DKK

Hammerslag