2039/701
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Svanen”. Loungestol betrukket med turkis uld, monteret på drejebar satinpoleret stålrør med stjernefod af aluminium. Model 3320. Designet 1958. Udført og mærket med label hos Fritz Hansen, 1991.
Stemplet under foden: 3316–2022.
Stand
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 22. september 2020
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
21 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|
(Autobud) | ||