Victor Hansen (f. København 1837, d. sst. 1912)
Udsigt over Forum Romanum i Rom. Sign. V. H. 1885. Betegnet på blændrammen “V. Hansen efter en skitse taget i Rom November 1865 i Kirkestatens Tid.” Olie på lærred. 53×70.
Retoucheringer og krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 19. november 2018