1337/1608
Empire tesæt af sølv, bestående af sukkerskål, indvendig forgyldt, og to tedåser med lågknopper af træ. Mester Abraham Nyemann, København 1809. Vægt 745 gr. H. 12–15 (incl. hank) cm. I æske af mahogni med indlægninger af lyst træ, H. 17 cm. B. 34 cm. D. 20 cm. (4)
Proveniens: Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.
Mindre buler, ridser og mærker. Kasse med enkelte afslag. Nøgle medfølger.
Varia, 12. september 2013
Vurdering
Hammerslag
15 bud