2014/​714

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Fritstående skrivebord af mahogni. Front med tre profilrede skuffer i sarg. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 72,5. B. 146. D. 73.

Almindelig alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Top restaureret og ca. 2,5 cm trykmærke repareret med træfiller. Enkelte gamle afslag på profiler. Nøgle medfølger ikke.

Moderne kunst og design, 31. marts 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.200 DKK

4.200 DKK
4.000 DKK