2014/714
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Fritstående skrivebord af mahogni. Front med tre profilrede skuffer i sarg. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 72,5. B. 146. D. 73.
Almindelig alders- og brugspatina, herunder overfladeridser og mærker. Top restaureret og ca. 2,5 cm trykmærke repareret med træfiller. Enkelte gamle afslag på profiler. Nøgle medfølger ikke.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag