1950/427
Niels Holbak (f. Tistrup ved Varde 1884, d. Esbjerg 1954)
Landskab med en herre ved stråtækte huse. Sign. N. Holbak. Olie på lærred. 54×68.
Behov for let overfladerensning. Enkelte mindre krakeleringer. Én reparation på bagsiden.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. december 2019
Vurdering
Hammerslag