Foto endnu ikke klar
884/​645

Lucio Fontana (f. Rosario, Argentina 1899, d. Varese 1968)

“Piramide”, ca. 1967. Sign. L. Fontana, AP. Edition Sergio Tosi, Milano. Rødlakeret metal. H. 11. sider. Sider L. 13.

Litteratur: Ruhé & Rigo, nr. M-6. Proveniens: Galleria Apollinaire, Milano (label på undersiden).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og foto, 5. marts 2019

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK