2443/​117

Vedhæng i form af miniature portræt af Napoleon Bonaparte. Parafraseret udsnit af Francois Gérards kroningsportræt. Olie på porcelæn, udført af Ernst Sell (1830–1885), som var ansat som porcelænsmaler hos Bing & Grøndahl. Monteret 1989–1991 i ramme af sterlingsølv med kæde af sølv, udført hos Karsten Lank Jensen. H. vedhæng 5,5×4 cm. (ekskl. øsken). L. kæde 60 cm. (2)

Proveniens: Miniatureportrættet er udført til Ernst Sells hustru, Julie Sell, f. Lassen. Ifølge sælgers oplysninger var Julie Sell tip-tip-tipoldebarn af Joseph Bonaparte, broder til Napoleon Bonaparte. Sælger er efterkommer af Ernst og Julie Sell.

Minimal alders -og brugsslitage. På bagsiden indgraveret med navn i forbindelse med, at vedhænget blev givet videre i slægten 1989–1991.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?