2008/​720

Dansk møbeldesign

Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med patineret sømbeslået sort skind. 1930–40erne.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Defekte syninger ved keder.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag

3.400 DKK

3.400 DKK
(Autobud) 3.200 DKK
3.000 DKK
2.700 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK