2008/720
Dansk møbeldesign
Lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med patineret sømbeslået sort skind. 1930–40erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Defekte syninger ved keder.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag