876/​1601

Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)

Cirkulær skål af stentøj, yderside modelleret i riflet stil. Dekoreret med blåmuslingeglasur. Sign. Salto, 20722. Kgl. P. Udført 1957. H. 7,7. Diam. 29.

Proveniens: Direktør for Den Kongelige Porcelænsfabrik Erik Lindgren (1901–1989), auktionarius Jens Hermann og Cand. Phil. Kinne Hermann, herefter nedarvet i familien.

Litteratur: “Axel Salto - Stentøjsmesteren”, CLAY - Keramikmuseum Danmark, ill. s. 92.

Kunsthåndværk & design, 7. december 2017

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK