1946/91
Luigi Loir (f. Göritz 1845, d. Paris 1916)
“Marée basse environs de Boulogne”. Lavvande i en sø ved Boulogneskoven. Sign. Luigi Loir. Olie på lærred monteret på træ. 17 × 29.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 948, 2009 nr. 607.
Flere små krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019
Vurdering
Hammerslag