Ubekendt maler, 19. årh.
To ovale miniatureportrætter af hhv. herre i sort jakke med høj hvid krave, samt kvinde i blå empirekjole med blondekant og opsat hår. Sign. C. Petersen 1828. Pen og olie på plade. Lysmål 6,5×5,5. (2)
Undersøgt i ramme. Portræt af herre med revne.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022