2441/68
Bouillottelampe af delvis forgyldt og patineret bronze, to lysarme støbt i form af svaner, justerbar skærm af grønlakeret metal. Empireform. 20. årh. H. 57.
Støberevne på den ene svanehals. Ældre skærm med afskalninger. Fatningsskjulere med krakeleringer og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
912868 |