Foto endnu ikke klar
879/​1805

Ivan Ivanovich Shishkin (f. Yelabuga 1832, d. Skt. Petersborg 1898)

Russisk sommerlandskab ved Ostrovki nær Neva. Sign. Shiskin Ostrovki (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 35×40.

Ostrovki ligger ved Nevafloden mellem Skt. Petersborg ved Den Finske Bugt og Shlisselburg ved Ladogasøen.

Proveniens: Arne Grundt (f. Halden 1886, d. Oslo 1975), norsk konsul i Wiborg og direktør for Wiborg Timber Company, bosat i Wiborg 1909–1939. Wiborg hørte på dette tidspunkt til Finland, og fra 1917–1939 mødte Arne Grundt ofte russiske flygninge, der drog over den russisk-finske grænse ved Wiborg. Tit solgte flygtningene medbragte ejendele undervejs på flugten, og Arne Grundt erhvervede flere emner, heriblandt dette værk. Ved udbruddet af Vinterkrigen 1939 måtte familien Grundt selv flygte til Norge i al hast, og de rev derfor hurtigt flere af familiens kunstværker ned af væggene og nogle ud af rammerne for at tage dem med sig. Herefter Arne Grundts efterslægt til i dag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 25. maj.

Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK