2148/546
Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)
“Screen 100”. Skærmvæg/rumdeler bestående af lameller af fyr. Formgivet 1936. Udført hos Artek. H. 150. L. 200.
Litteratur: Arkitektur nr. 5, 1968. Y. Futagawa: “Houses in Northern Europe 2”, 1974.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
12 bud