2014/872
Harbo Sølvsten (d. 1980)
Armstol med stel af teak og sko af palisander, betrukket med originalt cognacfarvet skind, løs sædehynde betrukket med gråt uld. Model 112. Udført hos I. C. A. Jensen. 1950'erne.
Litteratur: Mobilia nr. 7, juli 1955, side 70.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skind med flere defekter, krakeleringer og huller. Nyere sædehynde.
Moderne kunst og design, 31. marts 2020
Vurdering
Hammerslag