1950/612
J. F. Willumsen (f. København 1863, d. Cannes 1958)
Skitse til litografiet “Gitana danser”, 1911. Using. Bly på papir. Bladststørrelse 35×27,5.
Proveniens: Fra privat samling af J.F. Willumsen værker.
Papiret er gulnet. Undersøgt i ramme.
Moderne kunst og design, 10. december 2019
Vurdering
Hammerslag