2131/816
Armin Wirth (f. 1903, d. 1992)
“Aluflex”. Stabelstol af aluminium med sammenklappeligt sæde og ryg af sortlakeret træ. Udført hos Hans Zollinger Sohre, Zürich. 1950'erne.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og malingafskalning.
Moderne kunst og design, 3. august 2021
Vurdering
Hammerslag
17 bud