2014/99
George III alterkalk af sterlingsølv, indvendigt forgyldt, drevet med rocailler, kæmninger og blomster samt rocaille kartouche graveret med senere ejerinitialer. Mester Charles Wright, London 1770. Vægt 346 g. H. 19 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Fodstykke let ujævnt.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag
20 bud