P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
Kunstnerens selvportræt i silhouet. Sign. S. K. 07. Betegnet 24 f. R. S samt i bly P. S. Kröyer. Tusch på papir monteret på papir. Bladstørrelse 24,5×19,5.
En samling af portrætter i silhouet i Marie Krøyers besiddelse er omtalt af Karin Sidén i “Marie Krøyer”, 2023, side 197 og afbildet side 195.
Papiret er gulnet. Nålehuller og papirbortfald ved kant. Enkelte overfladiske ridser.
Nordisk lys – kunstnerkolonien på Skagen, 9. oktober 2023