1948/​550

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre-personers sofa med ben af eg, betrukket i sider, ryg og løse hynder med patineret cognacfarvet skind. Model 2213. Designet 1962. Udført og mærket med label hos Fredericia Stolefabrik i 1996. L. 221.

Børge Mogensen designede i 1962 sofaen 2213 til sit private hjem i Gentofte nord for København. Her står den stadig mellem de to borde, som blev udslagsgivende for målene på sofaen. Enkelheden og de rene linjer har siden gjort sofaen til et af de mest anerkendte Børge Mogensen-møbler, og den står i dag i regeringsbygninger, ambassader, chefkontorer og private hjem over hele verden. Reference Fredericia Furniture.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.

Moderne kunst og design, 26. november 2019

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

16.000 DKK

10 bud

(Autobud) 16.000 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
(Autobud) 14.500 DKK
14.000 DKK
(Autobud) 13.500 DKK
13.000 DKK
12.500 DKK
12.000 DKK