Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
“Natfuglenes sang”, 1956. Sign. MB. Olie på lærred. 94×82.
Litteratur: Henning Smidth nr. 1956–003. Litteratur: Virtus Schade: “Mogens Balle”, Kunstkredsen for Grafik og Skulptur, København, 1957, gengivet side 23. Litteratur: Hanne Lundgren Nielsen, Lars Olesen & Grete Balle (red.): “Mogens Balle - Den sansende kunstner”, 2009, gengivet helsides i farver side 67, kat. nr. 29. Udstillet: “Mogens Balle”, Galerie Birch, København, oktober 1956, kat. nr. 3, som det eneste værk geng. i kat. Udstillet: “Mogens Balle - Den sansende kunstner”, Carl-Henning Pedersen & Else Alfelts Museum, Herning; Skovhuset, Værløse; Bispegården, Kalundborg samt Cobra Museum voor Moderne Kunst, Amsteveen, Holland 2009–2010, kat. nr. 29 Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet direkte fra kunstnerens enke, Grete Balle.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 22. september 2020