2425/564
Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Cylindrisk vase af stentøj modelleret med bibelsk scene i relief. Dekoreret med mørkebrun glasur. Sign. Jais. Udført og stemplet hos Saxbo, Danmark. Udført 1937–1949. H. 16,3. Diam. ca. 12.
Moderne kunst og design, 18. juni 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud