2435/​833

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

Stol af eg, sæde og ryg betrukket med originalt mørkerødt, patineret skind. Udført hos Planmøbel, Århus, 1940'erne.

Tidlig udgave med runde tværpinde. Den senere udgave, model B 103 fra Planmøbel har mere ovale tværpinde.

Litteratur: “Nyt Tidsskrift for Kunstindustri”, nr. 12, 1942, på annoncesiderne.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk, nr. 3, marts 1950, på annoncesiderne.

Litteratur: Planmøbel katalog, ca. 1950.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med slitage. Løse samlinger.

I Lyngby
Vur­dering

6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?