906/​482

Richard Mortensen (f. København 1910, d. Kirke Hyllinge 1993)

“Filitosa”. Sign. på bagsiden Mortensen 1961 med titel. Olie på lærred. 114×145.

Litteratur: Jan Würtz Frandsen: “Richard Mortensen. ”Erindringens år 1958–1993. Ting og tegn. II: Billeddel", København, 2001, fig. 93, gengivet side 69. Udstillet: “Richard Mortensen: Gemälde, Wandteppiche, Reliefs, Graphik”, Kunsthalle Kiel, 1971. Udstillet: Aarhus Kunstmuseum og Aarhus Kunstforening af 1847, 1980, gengivet i farver i kataloget. Udstillet: “Richard Mortensen. Malerier, Et udvalg”, Kunstforeningen, København, 1985. Udstillet: Statens Museum for Kunst, København og Aarhus Kunstmuseum, 1994.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier og skulpturer, 8. marts 2022

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

180.000 DKK