2434/15
Fem Bencharong skåle på fod samt en skål af porcelæn, dekoreret i farver med lotusblomster og blade, skål med guddomme. 19. årh. Diam. 11–20 cm. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker og nogle glasurafslag. Lille skål på fod med afslag på kant og fod og gennemgående hårrevner. Største skål på fod med afslag på kant og fod
Vurdering
893068 | ||
828408 (Autobud) | ||
893068 | ||
828408 | ||
911575 |