Poul M. Volther (f. 1923, d. 2001)
“Corona”. Drejestol med stel af matforkromet fjederstål betrukket med mørkebrunt skind. Model EJ 5. Designet 1964. Udført og mærket hos Erik Jørgensen, Svendborg.
Litteratur: Mobilia nr. 121–122, 1965.
Serienummer: 1004586165.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Serienummeret har været slebet.
Tvangssalg, 17. februar 2020