Sir Henry Raeburn, stil, 19. årh.
Portræt af Patrick Robertson. Usigneret. Olie på lærred. 76×63.
Portrættet forestiller antagelig den skotske dommer Lord Robertson (1794–1855).
Behov for overfladerensning. Mindre afskalninger, krakeleringer samt retoucheringer. Lærredet er dubleret og forstærket med voks. En dybere afskalning midt på maleriet.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021