Carl Neumann (f. København 1833, d. sst. 1891)
Den sidste sol bag tunge skyer over havet. Usigneret. Betegnet på blændrammen “Carl Neumann 1874”. Olie på papir monteret på lærred. 34,5×55.
Mindre retoucheringer. Områder med tyndere bemaling. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 26. marts 2018
14 bud