1917/898
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kontrast”. Pendel med hvid og orangelakerede lameller. Udført hos Louis Poulsen. H. inkl. montering 46. Diam. 43.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Senere fatning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2019
Vurdering
Hammerslag
12 bud