2031/​150

Tre thailandske Buddha-figurer af forgyldt og patineret bronze, den ene stående i Calming the Ocean, på senere sokkel af sortmalet træ. Én siddende med elefant og abe ved sin fod, én liggende. Thailand. 19.-20. årh. Stående Buddha H. eksklusiv sokkel 40. To øvrige H. 15. og 7,5. (3)

Siddende Buddha med større revne på side, trykket fodstykke, parasol? mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Vur­dering

1.500–2.000 kr.

Hammerslag

1.400 kr.

15 bud

1.400 kr.
1.350 kr.
(Autobud) 1.300 kr.
1.300 kr.
(Autobud) 1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.
(Autobud) 950 kr.
900 kr.
850 kr.
800 kr.
750 kr.