2031/150
Tre thailandske Buddha-figurer af forgyldt og patineret bronze, den ene stående i Calming the Ocean, på senere sokkel af sortmalet træ. Én siddende med elefant og abe ved sin fod, én liggende. Thailand. 19.-20. årh. Stående Buddha H. eksklusiv sokkel 40. To øvrige H. 15. og 7,5. (3)
Siddende Buddha med større revne på side, trykket fodstykke, parasol? mangler. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020
Vurdering
Hammerslag
15 bud