2249/675
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Cirkulær skål af sterlingsølv, indvendigt dekoreret med grøn emalje. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus, ca. 1948–1971. Dessin 33702. Vægt 176 g. H. 4. Diam. 8.
Almindelig brugspatina, herunder få overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag
13 bud