2414/​135

Stor figurgruppe af udskåret fedtsten. Tre inuitter og isbjørn ved klippe. Usign. 20. årh. L. 62 cm. H. 34 cm. D. 35 cm.

Proveniens: Danske Bank, sandsynligvis fra den grønlandske afdeling.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK