2414/135
Stor figurgruppe af udskåret fedtsten. Tre inuitter og isbjørn ved klippe. Usign. 20. årh. L. 62 cm. H. 34 cm. D. 35 cm.
Proveniens: Danske Bank, sandsynligvis fra den grønlandske afdeling.
Dette emne handles i fuldmoms
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 1. april 2024
Vurdering
Hammerslag