2008/​602

Nanna & Jørgen Ditzel

Hvilestol med stel af eg, betrukket i sæde og ryg med lyst uld. Model 83. Designet 1952. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Senere betræk. Porøst skum.

Moderne kunst og design, 18. februar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK