2008/602
Hvilestol med stel af eg, betrukket i sæde og ryg med lyst uld. Model 83. Designet 1952. Udført hos Søren Willadsen, Vejen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Senere betræk. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag