2433/903
Daniel Folkmann Andersen (f. Rønne 1885, d. København 1959)
Par vaser af lertøj modelleret med sommerfugle i relief, dekoreret med mørk glasur med brune og lyse elementer. Stemplet monogram, 1086. Michael Andersen & Søn. 1910'erne. H. 10. (2)
Overfladeridser samt enkelte krakkeleringer i glasur.
Moderne kunst og design, 13. august 2024
Vurdering
Hammerslag