2433/​903

Daniel Folkmann Andersen (f. Rønne 1885, d. København 1959)

Par vaser af lertøj modelleret med sommerfugle i relief, dekoreret med mørk glasur med brune og lyse elementer. Stemplet monogram, 1086. Michael Andersen & Søn. 1910'erne. H. 10. (2)

Overfladeridser samt enkelte krakkeleringer i glasur.

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag