L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Vinterlandskab. Tilhøjre er en Gangsti frigjort for Sne ved højt opskovlede Snemure. Tilvenstre løber Landevejen jævnsides med Gangstien, der buer om mod Baggrunden, hvor Roskildefjorden ses blaa og bleg. Langs vejene høje unge ved Pæle afstivede Allétræer. Graa, tung Luft.” Sign. L. A. Ring 1915. Olie på lærred. 24×40.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L. A. Rings malerier nr. 760 (tillægget).
Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af L. A. Ring”, 1924 nr. 240.
Proveniens: Arkitekt J. Terchilsen (1922).
Malerier og tegninger, 28. februar 2017