922/​796

Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)

Rektangulært sofabord af sipo mahogni, top med intarsia i form af blad af elmetræ. “Trommestiksben” af delvis forniklet messing og metal. Udført ca. 1960'erne for Asko Oy, Finland, stemplet herfra. H. 40. L. 120. B. 60.

Generelt god restaureret stand. Top med få gamle hak rundt om kanter og hjørner. Bladindlæg med misfarvning langs kanterne. Mahogni top og kanter af bladindlæg med små spor af gennemslebet finer.

Naturens kraft – Georg Jensen og Axel Salto, design, 19. september 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag