2439/721
Tapio Wirkkala (f. 1915, d. 1985)
“Jäävuori” (Isbjerg). Vase af kantslebet, klart glas. Sign. Tapio Wirkkala, 3825. H. 20.
Litteratur: “Iittala - 125 Years of Finnish Glass”, ill. og omtalt s. 245.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant og fodrand med enkelte mindre stødmærker og afslag. Se venligst detaljefotos.
Vurdering
861629 | ||
800608 | ||
861629 |